Сърдечни заболявания

Сърцебиенето по време на менопаузата е симптом и не се свързва със заболяване. Но през последните години процентът на жените починали от сърдечно-съдови заболявания значително се е увеличил. До скоро се смяташе, че ракът на гърдата е най-сериозната заплаха и риск вследствие хормоналния дисбаланс по време на менопаузата, но най-значителната опасност всъщност се оказват са сърдечно-съдовите заболявания. 

Затихващата функция на яйчниците е пряко свързана със спад в естрогеновите нива. Това повлиява негативно здравето на жените и има отражение върху здравето на костите и сърдечно-съдовото здраве.

Естрогените помагат да се метаболизират мазнините, понижават “лошия” холестерол и увеличават “добрия”.

Установено е, че естрогените предпазват от образуването на калциеви отлагания по стените на кръвоносните съдове. Те помагат да се поддържат кръвоносните съдове гъвкави и да се приспособяват към притока на кръв. При спада на естрогеновите нива, тази еластичност се губи. В съчетание с други промени, като повишаване на кръвното налягане, което може да удебели стените на артериите, сърцата на жените в периода на менопауза внезапно стават уязвими за редица сърдечно-съдови проблеми.

Прогестеронът активира системи, които регулират електролитите и системното съдово съпротивление, което може да повлияе кръвното налягане и сърдечната честота. 

По време на менопауза се увеличава рискът от инфаркт, но също се увеличава с до 60% рискът от развитие на кардиогенен шок - най-сероизната форма на сърдечна недостатъчност след прекаран инфаркт.

При спад в нивата на този хормон след менопаузата. Естрогените предпазват от образуването на калциеви отлагания по стените на кръвоносните съдове.